Układanie paneli w jodełkę. Wskazówki i inspiracje

sklep euro-floors

Panele ułożone w jodełkę – kiedyś kojarzyły się z wystrojem mieszkań rodem z PRL-u, dziś jest to prawdziwy HIT aranżacyjny! Jodełka klasyczna „herringbone” znów wraca na salony!

Panele Alsafloor Herringbone, to pojedyncze deski układane w jodełkę o nietypowym wymiarze 143x640mm każda! Jodełka ta choć klasyczna, wygląda niezwykle oryginalnie i nowocześnie, pasuje do każdego wnętrza.

Instrukcja układania paneli w jodełkę „Alsafloor Herringbone”

  • Przed ułożeniem: Zanim przystąpimy do układania paneli w jodełkę niezbędne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Należy dokładnie oczyścić podłogę i usunąć z niej większe nierówności. Podłoga musi być perfekcyjnie czysta i równa.
  • Niezbędne narzędzia: Piła stołowa lub ewentualnie wyrzynarka z ostrzem o drobnych ząbkach, kątomierz regulowany, 2 m poziomica lub linijka, nóż do cięcia podkładów, może się również przydać gumowy młotek.
  • Niezbędne materiały: Panele, podkład, folia paroizolacyjna (jeśli konieczne), taśma do łączenia podkładów (jeśli konieczne).
  • Potrzebna ilość: Sugerowany zapas dla jodełki Alsafloor Herringbone wynosi 15% i symetryczna liczba opakowań. W jednej paczce jest 13 sztuk (1,19 m2) paneli lewych lub prawych. Podkładu należy zakupić 2% ponad powierzchnię podłogi. Ilość mb taśmy do łączenia podkładów zwykle pokrywa się z powierzchnią podkładu. Jeżeli planujemy wykleić łączenie podkład-ściana (co jest sugerowane przez producentów) to należy jeszcze dodać obwód ścian.
  • Ułożenie podkładu: Po ułożeniu maty kwarcowej pod panele, ewentualnie również folii, można przejść do prac związanych z układaniem samej jodełki,
  • Gdzie zacząć? Wszystkie działania montażowe należy rozpocząć od precyzyjnego zaplanowania kierunku ułożenia i miejsca rozpoczęcia. W tym przypadku dobry plan to podstawa, gdyż układanie jodełki nie należy do najprostszych zadań. Rozpoczęcie montażu należy zaplanować w takim miejscu, aby nie trzeba było się cofać, gdyż układanie jodełki od tyłu jest bardzo trudne, a czasem może okazać się wręcz niemożliwe.
  • Dylatacja: przy ścianach i innych przeszkodach powinna wynosić 12 mm.
  • Montaż: rozpoczynamy od przycięcia paneli, z których ułożymy kształt trójkąta, a następnie ułożymy przy ścianie. Patrz film! Następnie układamy kolejne panele, zaczynając od lewych, później prawe, na całej szerokości pomieszczenia.
  • Demontaż: Jeśli na którymś etapie prac konieczne jest wykonanie demontażu, należy użyć do tego płaskiego narzędzia, którym odblokujemy zamek 5G. Takie narzędzie można wykonać z 2mm blachy o wymiarze 6x150mm z lekkim klinem na czubku. Nie polecamy wyciągać paneli na siłę, gdyż może to skutkować wyłamaniem zamka.

Teoretycznie z ułożeniem paneli w jodełkę jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, jeśli posiadamy nieco umiejętności w zakresie prac wykończeniowych, sporo wolnego czasu oraz cierpliwości. Niemniej oddając to zadanie w ręce profesjonalistów, będziemy mieli pewność, że praca zostanie wykonana sprawnie, precyzyjnie i prawidłowo!

Jeśli potrzebujesz pomocy – napisz do nas poprzez formularz kontaktowy, a my znajdziemy dla Ciebie montera w Twojej okolicy!