Na co zwrócić uwagę, gdy planujemy założyć ogrzewanie podłogowe?

panele na ogrzewanej podłodze

Ogrzewanie podłogowe to popularny sposób dystrybucji ciepła, stosowany zarówno w połączeniu z tradycyjnymi kotłami c.o., jak i pompami ciepła. Efektywność jego funkcjonowania zależy jednak nie tylko od wykorzystanych rozwiązań technicznych i właściwego rozprowadzenia instalacji, ale także od sposobu wykończenia podłogi. Tradycyjnie „podłogówka” kojarzyła się z płytkami ceramicznymi, będzie się ona jednak sprawdzała również w połączeniu z dopasowanymi panelami. W takiej sytuacji nie można jednak zapomnieć o użyciu specjalnego podkładu pod panele na ogrzewanie podłogowe. Przekonajmy się, dlaczego ma to tak duże znaczenie.

Panele a ogrzewanie podłogowe – co jest ważne?

System ogrzewania podłogowego pozwala na utrzymywanie w pomieszczeniu optymalnej temperatury dzięki przekazywaniu ciepła do wylewki otaczającej tworzące instalację rurki. Ponieważ pod nią znajduje się termoizolacja, ciepło jest transmitowane wyłącznie do góry, ogrzewając materiał, jakim wykończono posadzkę. Żeby energia mogła następnie trafiać do znajdującego się w pomieszczeniu powietrza i utrzymywać jego pożądaną temperaturę, zastosowane rozwiązanie musi mieć dobrą przewodność cieplną, a zatem utrzymywać niski opór cieplny. W większości przypadków oznacza to panele o mniejszej grubości, których oporność nie wpłynie na pogorszenie parametrów pracy systemu grzewczego.

Podkład pod panele – dlaczego jest ważny?

Podkład jest elementem koniecznym do zapewnienia dobrego tłumienia dźwięków i wyrównania niewielkich nieregularności powierzchni. W przypadku paneli na ogrzewanie podłogowe stosuje się podkłady ze specjalnych materiałów np. poliuretanu z dodatkiem kwarcu. Zapewnia to zmniejszenie oporu cieplnego, a tym samym ułatwia poprawną dystrybucję energii oraz równomierne rozgrzewanie się podłogi.