Na co zwracać uwagę wybierając podkład pod panele?

panele

Odpowiedni dobór podkładu i jego poprawne ułożenie stanowi jeden z najważniejszych elementów przy montażu paneli podłogowych. Wybór powinien być zgodny ze specyfiką podłoża, dlatego warto wiedzieć, na co należy zwracać szczególną uwagę, postaramy się jednak przybliżyć tematykę i podkreślić kilka podstawowych zasad doboru podkładu.

Zadanie podkładu

Wbrew obiegowej opinii zadaniem podkładu nie jest wyrównanie podłoża. Pełni on jednakże bardzo ważną funkcję z perspektywy użytkowania podłogi. Zastosowanie dobrego podkładu można w uproszczeniu porównać do zakupu opon samochodu, które są niezwykle istotne z perspektywy naszego komfortu i warunków użytkowania. Najistotniejszym zadaniem podkładu jest izolacja akustyczna podłogi, natomiast wymagania co do rodzaju podkładu najczęściej związane są z ogrzewaniem podłogowym, z grubością (dostosowanie wysokości) czy z wytrzymałością na ściskanie.

W związku z tym należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

  1. Jaki mamy rodzaj podłogi? Panele laminowane, panele drewniane (deska warstwowa), panele winylowe LVT?
  2. Czy mamy ogrzewanie podłogowe?
  3. Czy priorytetem jest niska cena podkładu, czy jego właściwości wygłuszające kroki i inne dźwięki?

Są to trzy najważniejsze kwestie, które powinny nieco ułatwić podjęcie wyboru. Są one o tyle istotne, że ze względu na udzieloną odpowiedź, warto skupić uwagę na inny rodzaj podkładu. Jeśli planujemy założyć w mieszkaniu ogrzewanie podłogowe, to musimy wybrać specjalnie przystosowany podkład – czyli taki, który będzie wyróżniał się możliwie jak najniższym oporem cieplnym. Tym wyróżniają się m.in. podkłady poliuretanowo-mineralne  wysokiej gęstości, tzw. maty kwarcowe.

W przypadku minimalnych nierówności podłoża warto zwrócić uwagę na grubość podkładu pod panele. W takiej sytuacji dobrze sprawdzi się tani podkład z polistyrenu ekstrudowanego, tzw. XPS. Tutaj należy jednak uważać, podkład ten nie daje nam wysokich właściwości akustycznych. Wielu producentów sugeruje maksymalnie 3mm grubości tego podkładu. Nie nadaje się też zazwyczaj pod podłogi winylowe. Podkład XPS jest też najgorszym możliwym wyborem w przypadku ogrzewania podłogowego, jest to podkład styropianowy i ma wysoki opór cieplny. Dotyczy to również podkładu XPS z otworami, należy pamiętać, że stojące powietrze również izoluje! 

Maty kwarcowe

W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem podkładu pod panele podłogowe są tzw. maty kwarcowe. Są one stosowane zarówno do maksymalnego wygłuszenia paneli, jak i również do ogrzewania podłogowego. Co więcej, wpływają na komfort chodzenia, a do tego charakteryzują się dobrą ochroną paneli przed różnego rodzaju uszkodzeniami (z uwagi na wysoką gęstość wzrasta wytrzymałość podłogi na uderzenia). Specjalne wersje mat kwarcowych są też najlepsze dla paneli winylowych, w związku z tym należą one do jednych z bardziej uniwersalnych materiałów, które z pewnością warto wziąć pod uwagę.