Jak zadbać o izolację akustyczną nowej podłogi?

układanie paneli na podłodze

Popularnym wykończeniem podłogi stało się od pewnego czasu ułożenie paneli. Cieszą się one dużym uznaniem zarówno z racji swej estetyki, przystępnej ceny i wysokiej trwałości, jak i stosunkowo prostego oraz dość szybkiego procesu montażu. By posadzka okazała się funkcjonalna, nie można jednak zapomnieć o zastosowaniu odpowiedniego podkładu pod panele na ogrzewanie podłogowe lub w wersji standardowej. Wśród powodów, dla których będzie to istotne, najważniejszym staje się komfort akustyczny wewnątrz pomieszczeń. Przyjrzyjmy się temu nico bliżej.

Co trzeba wiedzieć o układaniu paneli?

Panele podłogowe układa się inaczej niż inne materiały posadzkowe, ponieważ nie są one trwałe mocowane do podłoża, a jedynie łączone ze sobą na pióro-wpust lub specjalny zamek i rozmieszczane na jego powierzchni. Takie rozwiązanie sprawia, że wszelkie uderzenia w panele powodują powstawanie głośnych dźwięków, generowanych wskutek bezpośredniego odbicia fali – hałas pojawia się wówczas wewnątrz pomieszczenia – albo przekształcenia w wibrację i dotarcia do miejsc położonych niżej, gdzie drgania ponownie ulegają przekształceniu w falę dźwiękową. Oba zjawiska da się jednak wyeliminować, stosując odpowiedni podkład.

Jakie są rodzaje podkładów wyciszających?

Podkłady pod panele są wykonywane z różnych materiałów. Może to być zamkniętokomórkowa pianka polietylenowa lub mająca lepsze właściwości tłumiące polietylenowo-mineralna, która jest dodatkowo wzmocniona włókniną. W grę wchodzą także podkłady z pianki poliuretanowo-kwarcowej o wysokiej odporności na nacisk. Spotyka się też maty ze styropianu oraz aluminiozowanej folii polietylenowej i maty z polistyrenu ekstradowanego. Możliwe jest użycie droższych, lecz bardzo skutecznych mat z korka naturalnego albo mającego nieco gorsze parametry, ale przystępniejszą cenę gumo-korka.