Jak poprawnie ułożyć panele podłogowe?

Układanie paneli podłogowych

Kiedy już wybierzemy idealnie pasujące do naszego mieszkania panele podłogowe, należy dokładnie zaplanować ich ułożenie. Tak naprawdę to właśnie od prawidłowego montażu zależy nie tylko estetyka podłogi, ale również jej trwałość, funkcjonalność i wygoda późniejszego użytkowania. W tym artykule chcemy podzielić się kilkoma przydatnymi wskazówkami na temat najważniejszych kwestii, na jakie należy zwrócić uwagę podczas układania paneli podłogowych.

Układanie paneli podłogowych – 8 najważniejszych wskazówek

  1. Przygotuj niezbędne narzędzia. Zanim jeszcze rozpoczniesz pracę, zgromadź wszystkie potrzebne narzędzia, aby później nie tracić cennego czasu na ich poszukiwania. Z całą pewnością niezbędna będzie miara, gumowy młotek, klocki dystansujące w kształcie klinów, drewniany klocek chroniący panele podczas ich dobijania (nie dotyczy paneli z zamkiem 5G), a także piła lub pilarka do docinania paneli.
  2. Podłoga pod panele podłogowe powinna być równa, wylewka sucha. Podłoże należy wyczyścić z wszystkich pozostałości po remoncie (resztki tynku, kleju, itp.) Bardzo ważne jest również, aby podłoga została oczyszczona z kurzu i wszystkich zanieczyszczeń, najlepiej jest ją bardzo dokładnie odkurzyć.
  3. Zadbaj o izolację pod panele podłogowe. Producenci wszystkich paneli laminowanych wymagają paroizolacji, a następnie izolacji akustycznej. Zwykle na przygotowaną podłogę nakładamy folię i podkład, którym dziś z uwagi na niską cenę i niezłe właściwości najczęściej jest XPS grubości 3mm. Wyjątek stanowią sytuacje, w których panele układane są na podłodze drewnianej (deski, płyta OSB), na starej podłodze, która jest już izolowana od spodu, lub gdy stosujemy podkłady z zintegrowaną izolacją, np. maty kwarcowe, wówczas wystarczy sam podkład. Warto również wspomnieć, że rodzaj podkładu zależy mocno od naszych wymagań i oczekiwań, temat ten dość obszerny opiszemy w odrębnym artykule. Dla bardziej wymagających klientów polecamy maty kwarcowe. Podkład i folię rozkładaj stopniowo, chwilę przed ułożeniem na nim paneli, unikniesz w ten sposób uszkodzenia i zabrudzenia folii/podkładu. Pamiętaj że folię należy ułożyć na zakładkę, lub połączyć taśmą paroizolacyjną.
  4. Wybierz kierunek, w którym będziesz układać panele. Chociaż najbardziej rozpowszechniona zasada głosi, że panele powinny być układane prostopadle do okna, to jest to mit, który należy obalić. Miał on uzasadnienie tylko w przypadku paneli bez v-fugi. Ten układ nie ma żadnego uzasadnienia, panele powinniśmy układać kierując się wymiarami i układem pomieszczeń, lub własnymi preferencjami wizualnymi (np. optyczne powiększenie, poszerzenie lub wydłużenie wnętrza).Kierunek układania paneli jest częściowo zależny od przesunięcia, dlatego więcej dowiedzą się Państwo w następnym punkcie.
  5. Wybierz sposób i kierunek układania paneli. Dotyczy to wzoru układu poszczególnych desek i ich kierunku. W tym przypadku mamy kilka możliwości. Dobór odpowiedniego sposobu układania paneli zależy w zasadzie od dwóch kwestii: naszych preferencji stylistycznych i wymiarów/rozkładu pomieszczeń, co wpływa na ilość odpadów paneli. Osobiście zawsze zalecamy by kierować się wymiarami i panele układać z konkretnym przesunięciem, ale w sposób dający mniejszy odpad, co jest też bardziej estetyczne. Można zastosować następujące układy:
    – przesunięcie 1/2 (jeden pas paneli przesunięty w stosunku do kolejnego o połowę długości panela)
    – przesunięcie 1/3 (jeden pas paneli przesunięty w stosunku do kolejnego o 1/4 długości panela) Oznacza to, że jeden pas paneli jest przesunięty w stosunku do kolejnego o 1/3 długości pojedynczego panela, a co 3 rząd fuga jest w linii.
    – kontrolowany chaos (zazwyczaj nie zachęcamy do układania paneli w ten sposób,  jednakże jest to możliwe, kolejne rzędy są do siebie przesunięte o różne odległości. Sposób ten wymaga sporej kontroli od układającego, aby efekt końcowy spełniał nasze oczekiwania wizualne a montaż był poprawny. Należy przy tym pamiętać by nie przekładać wprost tego co nam zostało z poprzedniego rzędu, a mieszać, kombinować. Koniecznie należy pamiętać o minimalnym przesunięciu między kolejnymi rzędami, w przypadku paneli Alsafloor jest to 30cm.

    Uwaga: Błędem jest przekładanie tego co nam zostało na kolejny pas, w przypadku paneli z v-fugą prawdopodobnie uzyskamy schodowe przesunięcie paneli względem siebie, co może być niepoprawne (min. przesunięcie między rzędami) i jest również nieestetyczne.

    Zachęcamy by skorzystać z naszego kalkulatora, który ułatwi Państwu wybór kierunku i przesunięcia w zależności od rodzaju wybranej podłogi.

  6. Zastanów się, od której ściany zaczniesz układanie paneli. Do tej kwestii należy podejść dość strategicznie. Najlepiej dokonać precyzyjnych pomiarów pomieszczenia, a następnie wykonać próbny szkic. W ten sposób przekonamy się, z którego miejsca najlepiej rozpocząć układanie. Są takie miejsca w których może nam zależeć na tym by panel był pełny a nie przycięty, może to to miejsce od którego powinniśmy zacząć układanie? Zwróć również uwagę by nie zgubić kąta. Czy ściana od której zaczynasz jest równoległa względem pozostałych?
  7. Gdzie jest miejsce łączenia dwóch różnych podłóg w otworze drzwiowym (np. salon/łazienka)? Spotykamy się często z pytaniem gdzie zakończyć jedną podłogę a zacząć drugą. Z tego też powodu przed rozpoczęciem układania paneli koniecznie musimy wiedzieć, w jaki sposób drzwi zostaną zamontowane w danym otworze drzwiowym. Drzwi zawsze są po stronie pomieszczenia na które się otwierają, zatem podłogę kończymy i zaczynamy pod nimi, na linii krawędzi ściany.
  8. Należy zachować odpowiednią dylatację (dystans) między panelami a ścianą i innymi posadzkami/przeszkodami (min. 10 mm, zalecamy 12 mm). Jest to ważne, ponieważ po ułożeniu panele pracują w wyniku zmian temperatur (przesunięcia niewidoczne dla oka, a jednocześnie istotne dla późniejszej funkcjonalności podłogi). Gdyby tej szczeliny nie było, panele mogłyby napierać na przeszkodę, co skutkuje skrzypieniem podłogi, a następnie, wybrzuszeniami na łączeniach, a nawet uniesieniem podłogi. Odpowiednio wymierzoną szczelinę zakrywamy listwą przypodłogową.