Dlaczego grubość paneli jest ważna?

Panele podłogowe 8mm i 12mm

Grubość paneli jest niezwykle ważna, panele większych grubości są zdecydowanie trwalsze i gwarantują nam lepsze wrażenia akustyczne. W dzisiejszych czasach panele wysokiej jakości robi się najmniej w 8 a zazwyczaj w 12 mm Wyjaśniamy, dlaczego nie opłaca się kupować cienkich 6-7 milimetrowych paneli.

 

Jeśli szukasz paneli na lata, które będą nie tylko ładnie wyglądać za rok, ale także za kilkanaście lat, zdecydowanie odradzamy Ci zakup paneli laminowanych w ramach promocyjnych akcji w marketach. Zazwyczaj oferują one 7 mm, a czasem nawet 6 milimetrowej grubości deski, takie produkty są zazwyczaj niskiej gęstości, są miękkie i łatwo ścieralne. Co więcej, bardzo cienkie panele to także gorsza jakość i wytrzymałość zamków. Taka podłoga jest delikatna, może się łatwo rozejść na zamkach czy unieść na krawędzi, w wyniku wysokich naprężeń w podłodze, szczególnie przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego.

 Jaka powinna być grubość dobrych paneli?

Na rynku dostępne są panele o grubości od 6 do 12 milimetrów. Różnica między skrajnymi dwoma jest wręcz kolosalna, parametry podłogi 12mm są zawsze najwyższe. Grubsza podłoga to większa sztywność, ciężar, lepsza akustyka, większy komfort chodzenia, grube i solidne zamki, wysoka odporność na różnego typu obciążenia co w efekcie pozwala nam na układanie większych powierzchni bez dodatkowych dylatacji w progach. Umiarkowanie solidne są już panele o grubości 8-10 milimetrów, nie jest to wartość jedyna, należy kierować się klasą użytkową takiej podłogi o czym pisaliśmy tu. Jednak największą jakość zapewniają panele 12 milimetrowe, poza grubością mamy też pewność co do najwyższej wartości ich pozostałych parametrów. Są bardzo wytrzymałe i oferują zawsze doskonałą klasę ścieralności (AC5 lub AC6) i użyteczności (33) dzięki czemu, wykonana z nich podłoga jest trwała i wygląda tak samo dobrze, po kilkunastu latach, jak w momencie ich ułożenia.

Nie tylko trwałość

Tańsze panele są nie tylko mniej wytrzymałe, ale wydrukowany na nich dekor jest zwyczajnie mniej atrakcyjny wizualnie. Dodatkowo w takich panelach możemy praktycznie zapomnieć o strukturze 3D synchronicznej laminatu. W odróżnieniu od nich, panele 12 mm mają najlepsze wzory i wszystkie struktury laminatu.