Jak kupić panele wysokiej jakości?

panele wysokiej jakości

Jeśli nie chcemy wymieniać podłogi co kilka lat i denerwować się z powodu zniszczonej, poprzecieranej i zarysowanej powierzchni paneli, powinniśmy wybrać modele wysokiej jakości, które przez wiele lat zachowają swój doskonały wygląd. Czym kierować się, szukając trwałych paneli na lata?

Kieruj się jakością

Po pierwsze – panele wysokiej jakości z pewnością nie będą cienkie. Dostępne w marketach 6-7 milimetrowe modele to panele wyjątkowo kiepskiej jakości. Są nierzadko produkcji Chińskiej, o czym opowiemy później, mają bardzo niską gęstość, są delikatne, łamliwe, mają niską odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i niską klasę ścieralności, mają słabe i nietrwałe zamki, a to tylko część ich wad. Jeśli szukasz paneli wysokiej jakości – wybierz panele podłogowe 12 mm w 33 klasie użytkowej i w klasie ścieralności AC5 lub AC6. Tych produktów nie da się wręcz porównywać, różnica jest kolosalna widoczna na pierwszy rzut oka dla każdego z nas. Panele 12 mm w 33 klasie użytkowej są grube, sztywne, gęste i ciężkie. Takie panele nie odkształcają się i są ekstremalnie wytrzymałe.

Po drugie – sprawdź też materiał, z jakiego jest zrobiona płyta nośna i jakiej jest gęstości. W grę wchodzą panele tylko produkcji europejskiej płyta bazowa HDF (ang. High Density FibreBoard), produkowana jest z bardzo mocno sprasowanego włókna z drewna sosny europejskiej, co gwarantuje wysoką trwałość paneli. Panele najwyższej jakości mają gęstość ponad 900kg/m3! Wybierając panele szukaj produktów europejskich producentów, co gwarantuje nam przestrzeganie europejskich norm ścieralności, użytkowalności czy pęczliwości. W popularnych sklepach można często spotkać panele produkcji chińskiej. Mają one wiele słabości, ale największą jest to, że Chiny nie mają własnego drewna dobrej jakości nadającego się do produkcji paneli i do płyty nośnej dodają trzciny cukrowej, przez co płyta ta jest o kolosalnie niższych parametrach. Dziś najlepszym gatunkowo drewnem jest wspomniana wcześniej sosna europejska z uwagi na wysoką zawartość żywicy, co minimalizuje potrzebę stosowania składników syntetycznych.

Zweryfikuj również klasę ścieralności i użyteczności

Skuszeni niską ceną, często zapominamy, że w panele muszą być nie tylko ładne, ale przede wszystkim trwałe. O trwałości i wytrzymałości świadczą dwa tajemnicze oznaczenia – klasa ścieralności (oznaczana wartościami od AC3 do AC6) oraz klasa użyteczności (dodatkowa klasyfikacja dla paneli laminowanych, którą oznacza się liczbami: 21, 22, 23, 31, 32, 33). Pierwsza cyfra klasy użyteczności oznacza rodzaj pomieszczenia, do którego przeznaczone są panele (2 – obiekty domowe, 3 budynki użyteczności publicznej), a druga intensywność użytkowania (1 – niska, 2 – średnia, 3 – wysoka).

Pamiętaj, że panele podłogowe wysokiej jakości powinny mieć klasę użyteczności 23 / 33 oraz klasę ścieralności AC5 lub AC6 i najlepiej 12mm grubości. Będziesz mógł je powodzeniem ułożyć w każdym miejscu w domu poza łazienką, w tym w kuchni i w przedpokoju. Panele tej klasy można również układać w biurze albo obiektach użyteczności publicznej o dużym natężeniu ruchu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Poza wspomnianymi parametrami, warto również zwrócić uwagę na sposób montażu paneli. Dziś najczęściej panele układa się bezklejowo. Montaż paneli z nowoczesnym systemem 5G stosowanym w panelach Alsafloor to czysta przyjemność. Dzięki tym wyjątkowym zamkom panele tworzą zamkniętą powierzchnię, do której nie może przywierać pył ani brud. Dlatego panele laminowane są szczególnie higieniczne, łatwe w pielęgnacji, przyjazne alergikom. Są antystatyczne i antyalergiczne.

Normy gwarantujące wysoką jakość paneli

Przed zakupem sprawdźmy też czy na opakowaniu znajduje się znak CE i logo EPLF – Quality and innovation made in Europe”. Znak EPLF sygnalizuje doskonały poziom wykonania i kontrolę jakości europejskich paneli wyprodukowanych m.in. we Francji, Belgii, Niemczech, Polsce, Norwegii i Szwecji. Kupując produkt sygnowany tym znakiem, mamy gwarancję jego najwyższej jakości. Warto również odwiedzić stronę EPLF na której mogą się Państwo dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy na temat paneli podłogowych produkowanych w Europie, ale co szczególnie ważne mogą Państwo sprawdzić czy firma której zakup paneli rozważacie jest na liście europejskich producentów podłóg. Sprawdzą to Państwo w sekcji związek/członkowie/członkowie zwyczajni.