Czy winylowe panele mogą być ekologiczne?

winylowe panele

Materiały zastosowanie do wykańczania podłóg wpływają zarówno na ich wygląd, jak i funkcjonalność. Bezkonkurencyjne pod względem łatwości montażu, ale także oferowanej trwałości oraz estetyki są panele podłogowe. Szczególnie dobrze prezentują się wykonane z tworzywa sztucznego panele LVT. Sprawdzają się one w pomieszczeniach takich jak pokoje dzienne, sypialnie czy przedpokoje, lecz z uwagi na swoją wodoodporność będą też radziły sobie w kuchniach i łazienkach. Coraz szersze grono klientów jest jednak zainteresowane kwestią ich wpływu na środowisko. Poznajmy lepiej panele tego rodzaju i sprawdźmy, czy będzie można je uznać za ekologiczne.

Czym charakteryzują się panele winylowe?

Płytki LVT (Luxury Vinyl Tiles) nazywane też panelami winylowymi wytwarza się z materiałów syntetycznych. Ich zewnętrzną warstwę stanowi powłoka ochronna zrobiona z przezroczystego poliuretanu, służąca do ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem wilgoci. Pod nią znajduje się warstwa użytkowa odpowiedzialna za fakturę i dekor stanowiący element ozdobny naśladujący wybrany gatunek drewna, ceramiki lub innego materiału, a także strefa łącząca z korpusem, w którym osadzone jest złącze. Elementy te powstają z polichlorku winylu, a bazą paneli z reguły jest płyta HDF. Spód paneli może być wygłuszony warstwą elastomeru albo naturalnym korkiem, dzięki czemu wszelkie odgłosy uderzeń są dobrze wytłumione.

Panele winylowe a ekologia

Choć panele winylowe powstają z wykorzystaniem tworzyw sztucznych, to można uznać je za produkt przyjazny środowisku. Wszystkie użyte materiały są w pełni bezpieczne dla użytkowników, a wysoka trwałość sprawia, że podłoga z nich wykonana może być eksploatowana bardzo długo, dzięki czemu częste remonty stają się zbędne, co zmniejsza ilość odpadów.