Jak wybrać panele podłogowe
Dodano: 29 sie 2017
Panele podłogowe są dziś chyba najczęściej wybieranym materiałem na podłogę do naszych domów i mieszkań. Ogromny wybór, piękne dekory, różne struktury, odpowiednia jakość i cena, to tylko część zalet paneli nad innymi pokryciami podłóg. Mnogość wyboru często jest jednak dla klientów problemem. W jaki sposób bowiem spośród tak olbrzymiej oferty paneli wybrać takie, które będą w stanie spełnić nasze wymagania co do ich wytrzymałości i ogólnej jakości?
Główne kryteria wyboru podłóg laminowanych, poza ich wyglądem i strukturą, to klasa ścieralności, klasa użyteczności oraz grubość paneli.
Klasa ścieralności
Wytrzymałość podłogi na ścieranie, a więc klasa ścieralności, to cecha szczególnie często brana pod uwagę przez kupujących.
Klasę ścieralności określa norma EN 13329, wyróżnia 6 klas ścieralności od AC1 do AC6. Warto jednak wspomnieć, że nie produkuje się dziś paneli w klasie niższej niż AC3, a standardem jest dziś klasa AC4. Klasę ścieralności AC5 i AC6 spotykamy najczęściej w produktach najwyższej jakości, jak np. w kolekcji Aurum Swiss Krono czy Solid i Solid Plus Alsapan.
Ideą powstania klas ścieralności był podział w zależności od intensywności użytkowania podłóg, jednakże z uwagi na stale rosnące wymagania nas czyli użytkowników paneli, klasa ścieralności jest obligatoryjnie duża dla podłóg wysokiej jakości.
Panele podłogowe klasy ścieralności AC5 i AC6 można układać w domu, w sklepie, w kuchni czy korytarzu. Choć klasa ścieralności zwykle idzie w parze z innymi ważnymi cechami podłóg laminowanych, warto jest zwrócić uwagę na także na klasę użyteczności oraz na grubość paneli.
Klasa użytkowa (użyteczności)
Klasa użyteczności to kolejna bardzo ważna cecha, niestety zazwyczaj pomijana zarówno przez sprzedających, jak i kupujących.
Norma określa dziś 6 klas użyteczności: 21,22,23,31,32,33 i dzieli je w zależności od wymagań dla pomieszczeń domowych i użyteczności publicznej.
Dziś standardem jest już klasa 23 (najwyższa do użytku domowego) i 31 (dla użytku publicznego). Panele wysokiej półki cechuje klasa 33, co oznacza również, że zgodnie z normą nadają się do pomieszczeń o wysokim natężeniu ruchu, ale to nie wszystko.
Klasa użytkowa 33 idzie w parze z bardzo wysoką gęstością płyty HDF (ponad 900 kg/m3) i wysoką odpornością na uderzenia (klasa IC3), przez co w efekcie otrzymujemy najwyższej jakości produkt, który charakteryzuje się bardzo wysoką trwałością.
Grubość paneli
Grubość paneli to cecha, o której zaletach mało się mówi. Tymczasem jest ona równie ważna jak klasa użyteczności, szczególnie że panele grubości 12 mm są najczęściej bardzo wysokiej gęstości (ok. 900kg/m3). Panele o grubości 12 mm z uwagi na duży ciężar bardzo dobrze przylegają do podłoża, co korzystnie wpływa na tłumienie dźwięków. Pod panelami niskich gęstości i małych grubości często tworzą się „poduszki powietrzne” przez co wyraźnie słyszymy kroki i stuki. Nie bez znaczenia jest też zastosowanie odpowiednich podkładów wygłuszających, tzw. mat mineralnych (kwarcowych).
Inną ważną cechą jest ogólna sztywność podłogi co ma kolosalne znaczenie przy najdrobniejszych nierównościach. Uginanie się cienkich paneli na nierównym podłożu często kończy się wypaczeniem podłogi i wyłamaniem łączeń. Zamki w panelach 12 mm są mocne i solidne, a wielkość powierzchni jaką możemy ułożyć bez dodatkowych dylatacji w progach może być nawet kilkukrotnie większa w porównaniu do podłóg o niskiej grubości i gęstości, co jest kolejną i na pewno nie ostatnią zaletą tych podłóg. Nie można również pominąć kwestii ogrzewania podłogowego, o czym szerzej napiszemy w osobnym artykule. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że grubość paneli bardzo korzystnie wpływa na fakt ich układania na ogrzewaniu podłogowym, szczególnie z perspektywy wpływu naprężeń wywołanych zmianą temperatury na naszą podłogę. Opór cieplny paneli Alsafloor 12mm wynosi zaledwie R=0,083m2*K/W.