W jakich warunkach powinny być składowane panele podłogowe?

pracownik trzyma w dłoniach panele podłogowe

Nie zawsze od razu po zakupie paneli przechodzimy do ich montażu. W końcu remont może się nieco wydłużyć, a wtedy zakupione produkty nie zostaną położone na podłodze tuż po ich dostarczeniu. Co zrobić w takim przypadku? Czy można je włożyć do piwnicy? Jakie warunki zapewnić panelom podłogowym, żeby podczas przechowywania nie straciły swojego dobrego wyglądu?

Jak przechowywać panele podłogowe, aby zachowały swój wygląd?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że zawsze przed montażem panele podłogowe powinny „przyzwyczaić się” do warunków, jakie panują w pomieszczeniu, w którym mają być zamontowane. W praktyce oznacza to, że warto umieścić je w określonym wnętrzu na około 48 godzin, zanim zostaną wyjęte z oryginalnych opakowań. Bez względu jednak na to, czy dane produkty mają czekać na montaż dwa dni, czy znacznie dłużej, ważne, żeby zwrócić uwagę na temperaturę oraz wilgotność powietrza w miejscu, w którym są przechowywane.

W danym wnętrzu nie powinno być mniej niż 18°C. Najlepsza temperatura dla paneli podłogowych mieści się między 20 a 22°C. Ważne jest także to, aby nie trzymać ich w wilgotnych miejscach, ponieważ w wyniku kontaktu z wodą mogą pęcznieć, a przez to ich montaż stanie się niemożliwy. Optymalna wilgotność powietrza dla paneli podłogowych wynosi od 50 do 60%. Oznacza to, że te produkty nie powinny być przechowywane w piwnicy. Dobrze pamiętać, aby nie wyjmować ich przed montażem z opakowań. W trakcie kładzenia podłogi również należy robić to stopniowo.

Jak układać panele podczas przechowywania?

Podczas przechowywania paneli istotne są nie tylko temperatura i wilgotność powietrza, lecz także właściwe ułożenie paczek z wybranymi wcześniej produktami. Przede wszystkim należy je układać w poziomie, tzn. na leżąco”. Umieszczając jedną na drugiej, warto odtworzyć wzór znany z gry Jenga, co pomoże uniknąć nieestetycznych odkształceń. Ponadto należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów między paczkami, co pozwoli na swobodną cyrkulację powietrza.