Podłoga dla alergika. Jaką wybrać?

rodzina siedzi na podłodze

Mieszkanie osoby cierpiącej z powodu alergii wziewnej jest specjalnie przystosowane do życia tak, by osoba ta miała ułatwione codzienne funkcjonowanie. Co to oznacza? Między innymi ograniczenie w domu przedmiotów gromadzących kurz: wykładziny dywanowe powinny być usunięte, szafki – zamykane, meble z obiciem tapicerskim wykonane ze skóry lub eko-skóry, ściany i sufity pomalowane farbami, które nie wydzielają formaldehydu i innych toksycznych substancji lotnych, zaś na podłodze – specjalnie dobrane materiały podłóg. Jaką podłogę wybrać dla alergika?

Podłoga dla alergika: cechy użytkowe

By uznać materiał pokrycia podłogowego za przyjazny osobie cierpiącej na alergię musi on spełniać następujące cechy:

  • łatwo się czyścić (w tym na mokro i detergentami o charakterze bakteriobójczym),
  • nie elektryzować się (wyładowania elektrostatyczne powodują gromadzenie się kurzu i roztoczy),
  • być odporna na ścieranie (starty pył może alergizować),
  • nie mieć szczelin, w których gromadzić się będzie kurz (w panelach podłogowych v-fuga jest szczelna, przez co nie gromadzą się w niej zabrudzenia i kurz),
  • nie mieć pokrycia lub zabezpieczenia powierzchni wydzielającego substancje chemiczne, drażniący zapach itp.

Panele podłogowe przyjazne alergikom

Panele podłogowe to materiał przyjazny dla alergików. Powierzchnia podłóg laminowanych jest twarda i szczelna, co uniemożliwia przedostawanie się kurzu i zanieczyszczeń do wewnątrz, dzięki czemu podłogi te są higieniczne i łatwe w utrzymaniu.

Wierzchnia warstwa paneli wykonana z żywicy melaminowej jest szczególnie trwała i odporna na zużycie. Nawet po latach intensywnej eksploatacji do podłogi nie może przenikać pył ani inne zanieczyszczenia, efektem czego roztocza i inne mikroorganizmy wywołujące uczulenia nie znajdują właściwych warunków do wzrostu i rozmnażania.

Do paneli laminowanych nie przywiera kurz, pozwalają się łatwo czyścić, dzięki czemu są one uważane za przyjazne dla ludzi i zwierząt. Zwykłe odkurzanie i okazjonalne wycieranie bardzo lekko zwilżoną ścierką wystarcza do usunięcia domowych i ulicznych zanieczyszczeń, ponieważ gładka powierzchnia laminatu utrudnia drobinom brudu przywieranie. Jako dodatek do wody można dodać dostępny w handlu środek do czyszczenia laminatów, zalecany np. przez danego producenta paneli. Potrzeba tylko jego małej ilości, dzięki czemu zużycie środków czystości ogranicza się do minimum. Chroni to środowisko naturalne i domowy budżet.