Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?
Dodano: 29 sie 2017
W związku z bardzo dużym zainteresowaniem zastosowania paneli do ogrzewania podłogowego, odpowiadamy na pytanie: „które panele są na takie ogrzewanie najlepsze?”.
Nasi klienci stoją przed dylematem, który logicznie wprowadza ich w błąd. W powszechnej opinii króluje przekonanie, że najlepsze panele przy ogrzewaniu podłogowym są takie, których grubość nie przekracza 8 mm. Jednak to nie jest prawda. Najlepsze w takiej sytuacji są laminaty o grubości 12 mm i gęstości powyżej 900kg/m3, czyli podłogi w klasie użytkowej 33. Dlaczego? Ponieważ takie panele podłogowe zbudowane są głównie z mielonego i specjalnie prasowanego pyłu sosny europejskiej z dodatkiem żywicy, dzięki czemu cechuje je wysoka gęstość i ciężar. Są solidne, mają masywne zamki i dużą powierzchnię czołowego styku, przez co genialnie znoszą wysokie naprężenia powstające w ogrzewanej podłodze.
Co więcej, dzięki swojej masie, panele podłogowe 12 mm idealnie przylegają do podłoża, a po zastosowaniu specjalistycznej maty mineralnej (kwarcowej) rozgrzewają się równomiernie, co maksymalnie redukuje naprężenia powstające w wyniku zmian temperatury podczas odbierania i oddawania ciepła z podłoża. Zapobiega to deformacji i odkształceniu paneli, a ciężar paneli o grubości 12 mm eliminuje także powstanie poduszki powietrznej, przez co podłogi te doskonale tłumią wysokie dźwięki odbite.
Temperatura
Należy pamiętać, że temperatura paneli umieszczonych na ogrzewaniu podłogowym nie powinna przekraczać 28oC, a kluczem do idealnego rozprowadzenia ciepła jest zastosowanie paneli o odpowiedniej grubości, gęstości i ciężarze.
Szczególnie polecamy Belgijskie panele BerryAlloc z kolekcji Eternity i Eternity Long, oraz francuskie panele Alsafloor Alsapan, które w połączeniu z matami kwarcowymi mają łączny opór cieplny nie większy niż R=0,12 m2*K/W!
Zdecydowaną zaletą tych mat jest równomierne gromadzenie ciepła, a następnie przekazywanie go na panel na całej jego powierzchni. Panele grubości 8 mm i mniej, trudno rozgrzać równomiernie co często prowadzi do wypaczeń, odkształceń i podnoszenia krawędzi, szczególnie przy zastosowaniu nieprawidłowych podkładów.
Okres grzewczy na ogrzewaniu podłogowym trwa zazwyczaj od września do końca kwietnia, włączając ogrzewanie podłogowe temperaturę regulujemy skokowo co 5 stopni Celsjusza w przypadku jeśli mieszkanie jest wyziębione. Warunkiem zadowolenia z użytkowania paneli podłogowych na ogrzewaniu podłogowym jest zastosowanie podczas montażu dylatacji 10-12 mm po obwodzie. Zastosowanie się do powyższych wskazówek zagwarantuje Państwu zadowolenie z dokonanego wyboru.