Panele laminowane i drewniane. Porównanie

układanie laminowanych paneli

Wybór rodzaju materiału, którego użyjemy do wykończenia podłogi, ma duże znaczenie dla jej walorów użytkowych oraz estetyki. Dostępnych jest wiele różnych produktów – od płytek z naturalnego kamienia, przez rozmaite wykładziny dywanowe przez po podłogi z naturalnych desek po panele laminowane lub winylowe. Wiele osób, które zastanawiają się nad tym, co ułożyć na podłodze, poza aspektem wizualnym, bierze też pod uwagę wytrzymałość takiej podłogi, koszt zakupu i montażu, czy kryterium czasu, jaki jest potrzebny do ukończenia prac. W takiej sytuacji bezkonkurencyjnie wygrywają panele laminowane oraz winylowe. Przyjrzyjmy się bliżej temu, czym się charakteryzują te dwa typy paneli.

Panele drewniane

Panele drewniane to konstrukcja warstwowa. Wierzchnia warstwa jest najczęściej wykonana z litego drewna któregoś z gatunków liściastych, najpopularniejszym gatunkiem jest dąb, ale często są też wykonane z drewna egzotycznego. Popularne są te same gatunki, które wybiera się jako materiał na deski podłogowe czy parkiety. Warstwy położone niżej – zwykle dwie, ponieważ panele najczęściej mają strukturę trójwarstwową – są najczęściej wykończone z mniej wartościowego drewna iglastego, w tym najpopularniejszej sosny, by obniżyć koszt takiej podłogi. Produkt ten skierowany jest dla osób, które chcą mieć podłogę drewnianą, ale by maksymalnie obniżyć jej końcowy koszt. Wadą tego produktu jest jego delikatność i łatwość uszkodzenia, dlatego nie poleca się go do pomieszczeń intensywnie użytkowanych. Wierzchnia warstwa paneli jest zazwyczaj lakierowana lub olejowana. Najczęściej jej grubość wynosi od 3 do 6 mm. Panele o większej grubości warstwy wierzchniej są uważane za trwalsze, można też podobnie jak deski lite – wycyklinować. Panele drewniane zwykle należy kleić do podłoża, jednakże można znaleźć na rynku takie, które podobnie, jak te laminowane są łączone za pomocą zamków.

Panele laminowane

Panele laminowane są produktem nowoczesnym. Ich bazę stanowi płyta wykonana z materiałów drewnopochodnych, czyli w przypadku wysokiej klasy produktów europejskich płyta HDF sprasowana z włókien sosny europejskiej. Warstwę dolną stanowi tzw. warstwa przeciwprężna, która stabilizuje kształt panela, natomiast warstwę wierzchnią, czyli wzór naszej podłogi, zabezpiecza niezwykle trwały laminat z tworzywa sztucznego, który stanowi barierę ochronną przed uszkodzeniami. Panele laminowane są dostępne w różnych klasach odporności na ścieralność, użytkowanie czy uderzenia.

Wielką zaletą paneli jest to, że można je szybko układać systemowi bezklejowych zamków. Użytkownicy doceniają też ogromny wybór kolorów, rodzajów powierzchni oraz niezwykle dobre odwzorowanie rysunku drewna, ale to, co ostatecznie przekonuje do podłóg laminowanych to ich dużo wyższa wytrzymałość na użytkowanie i różnego typu uszkodzenia niż w przypadku paneli drewnianych. Nowoczesne panele laminowane są nieraz tak łudząco podobne do naturalnego drewna, że potrafią zmylić prawdziwego eksperta od drewna.

Panele laminowane są dostępne również w wersjach przeznaczonych do pomieszczeń o większej wilgotności. Są one dodatkowo zaimpregnowane i pokryte środkami mocno ograniczającymi wpływ wody i o właściwościach hydrofobowych.

Dobrej jakości panele laminowane mogą mieć bardzo wysoką trwałość, a ich wygląd jest niezwykle atrakcyjny. Przy odpowiedniej pielęgnacji i fachowym ułożeniu mogą być podłogą na długie lata.