Panele kontra deska podłogowa. Porównanie rozwiązań

podłoga ułożona w jodełkę

Podczas urządzania mieszkania jednym z dylematów będzie wybór podłogi. Choć opcji jest wiele, głównym punktem spornym jest decyzja między popularnymi i klasycznymi panelami, a oryginalną deską podłogową. Choć wybór nie jest jednoznaczny — bowiem najwięcej zależy od gustu i preferencji klienta — to jednak można wyróżnić kilka istotnych cech dla każdego z rozwiązań. Mimo iż te rodzaje podłogi na pozór wydają się być podobne, to w rzeczywistości są to dwa zupełnie inne materiały.

Zalety paneli podłogowych

Panele podłogowe kojarzą się przede wszystkim z tym, że są praktyczne. Wiąże się to z kilkoma kwestiami. Po pierwsze są bardzo łatwe i szybkie w montażu, a ponadto można je układać praktycznie na każdym podłożu. Co więcej, łatwo utrzymać je w czystości, co wynika ze struktury panelu, a także wykorzystanego materiału. Panele podłogowe są wykonane z materiałów drewnopodobnych, takich jak płyty MDF lub HDF, w związku z czym nie potrzebują tak dużej uwagi i ostrożności jak naturalne deski.

Budowa paneli podłogowych wpływa nie tylko na praktyczność rozwiązania, ale również na dostępność w bardzo dużej gamie kolorystycznej oraz korzystną cenę. Panele mogą występować w przeróżnych kolorach oraz stylach, jak i również mogą imitować różne typy podłóg drewnianych, zachowując przy tym znacznie niższy koszt. Do ciekawych rozwiązań należą panele układane w jodełkę, które dają niepowtarzalny efekt wizualny i pasują zarówno do starej aranżacji, jak i do nowych przestrzeni.

Charakterystyka desek podłogowych

Deski podłogowe również można zaliczyć do praktycznych rozwiązań, choć nieco pod innym względem. Z pewnością są mniej problematyczne przy wystąpieniu uszkodzeń — deskę można poddać renowacji, podczas gdy większe uszkodzenie panelu będzie się wiązać z wymianą podłogi na całej przestrzeni. Warto dodać, że podłogi drewniane cechują się dużą odpornością na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, jednak wymagają prawidłowej pielęgnacji oraz konserwacji.

Naturalne deski podłogowe to z pewnością inwestycja na długie lata, ze względu na swoją trwałość, ale niestety także w związku z wysokimi kosztami. Cena desek jest znacznie wyższa od ceny paneli podłogowych, co wynika głównie z rodzaju materiału, ale również z prestiżu naturalnej i oryginalnej deski.