Na jakich panelach najmniej widać zabrudzenia?

mycie podłóg

Choć każda podłoga ulega zabrudzeniom, to jednak w przypadku niektórych paneli różnego rodzaju brud może być o wiele mniej dostrzegalny. Naturalnie utrzymanie czystości powierzchni jest ważne, nie tylko dla komfortu mieszkańców, ale przede wszystkim dla zachowania dobrego stanu podłogi. Jednakże jeśli mocno przeszkadza Ci widok zabrudzonych paneli, a nie chcesz codziennie tracić czasu na mycie i odkurzanie, warto rozważyć jaką podłogę konkretnie wybrać. W tym celu podajemy kilka czynników, które wizualnie sprawiają, że zabrudzenia stają się mniej widoczne.

Struktura podłogi

Dokonując wyboru paneli podłogowych warto zwrócić uwagę na strukturę paneli. Całkowicie gładkie i lakierowane podłogi mogą być uciążliwe, ponieważ brud będzie na nich wyraźnie widoczny, a dodatkowo będą odbijać dużo światła, co również działa na niekorzyść. W związku z tym, warto rozważyć zakup podłogi, która już w dotyku ma nietypową strukturę. Dobrym rozwiązaniem są panele winylowe, które nie tylko taką strukturę posiadają, ale również są łatwe w utrzymaniu, dzięki swojej odporności na kontakt z wodą.

Jednolite czy ze wzorami?

Jak łatwo się domyślić, na podłogach, na których występują liczne słoje i inne wzory różniące każdy osobny panel, wszelkiego rodzaju zabrudzenia będą się lepiej maskować. Zasada polega na tym, że czym więcej wzorów i rozmaitości na występującej powierzchni, tym mniej dostrzegalny będzie brud. Wobec tego panele jednolite mogą stanowić duży problem pod względem utrzymania czystości – w związku z czym, należy rozważyć, czy na pewno chcesz zdecydować się na podłogę o jednolitych wzorach.

Kolor paneli

Jeśli bardzo zależy Ci na tym, aby brud był jak najmniej widoczny – unikaj podłóg występujących w bardzo jasnych oraz ciemnych odcieniach. Całkowicie białe panele w stylu skandynawskim lub charakterystyczne czarne deski są obecnie częstym wyborem wśród konsumentów. Decydując się na taką opcję, należy jednak liczyć się z dosyć częstym myciem i odkurzaniem, bowiem na powierzchni o takich odcieniach, niemalże każde zabrudzenie – w postaci kurzu, sierści, plam, piasku itp. – jest mocno zauważalne. Pod tym względem bardziej praktycznym wyborem będą panele w odcieniach beżów i szarości.

Przy wyborze paneli podłogowych warto wcześniej rozważyć, czego dokładniej się oczekuje. W pierwszej kolejności najważniejsze jest, aby dobrać podłogę charakteryzującą się wysoką jakością (w tym wytrzymałością, stopniem ścieralności itp.), a także estetyką trafiającą w Twój gust. Następnie można zwrócić uwagę na dokładniejsze kwestie związane użytkowaniem, tak aby odpowiadał preferencjom wszystkich domowników.