Na co zwrócić uwagę wybierając podkład pod panele?

salon

Wykończenie podłogi ma duże znaczenie dla funkcjonalności i wyglądu poszczególnych pomieszczeń, a także całego domu lub mieszkania. Użyty do wykonania posadzki materiał jest przez cały czas dobrze widoczny, a jednocześnie intensywnie eksploatowany, liczyć będzie się więc zarówno sposób, w jaki się prezentuje, jak i nakład pracy potrzebnej do utrzymania go we właściwym stanie. Wśród dostępnych rozwiązań szczególnym zainteresowaniem cieszą się różne rodzaje paneli laminowanych lub winylowych np. panele podłogowe imitujące dąb. Są one nie tylko estetyczne i trwałe, ale także łatwe w układaniu. Trzeba jednak pamiętać, by stosować je razem z odpowiednim podkładem. Przekonajmy się, dlaczego jest on konieczny i sprawdźmy, jakie jego cechy okażą się istotne.

Jak układa się panele?

Panele układa się, tworząc jednolitą powierzchnię z połączonych ze sobą elementów, które nie są jednak trwale spojone z podłożem, co ma miejsce choćby przy wykonywaniu posadzki z desek podłogowych czy parkietu albo mozaiki. Z tego powodu konieczne jest zastosowanie pod nimi odpowiedniego podkładu, który odseparuje materiał od wylewki oraz korzystnie wpłynie na ich eksploatację wyciszając pomieszczenie oraz dopasowując charakterystykę podłogi do specyfiki konkretnego mieszkania lub budynku.

Jakie cechy będą najważniejsze w przypadku podkładu pod panele?

Przy wyborze podkładu pod panele kluczowe znaczenie będą miały takie czynniki jak opór cieplny, przesądzający o tym, czy podłoga ma przewodzić ciepło, co jest konieczne przy ogrzewaniu płaszczyznowym, czy też separować wnętrze od chłodnej wylewki. Liczyć będzie się grubość podkładu przekładająca się na zdolność do niwelowania drobnych nierówności podłoża, a także chroniąca połączenia między elementami przed uszkodzeniem. Ważny również poziom wyciszenia zapewniany przez podkład. Istotne jest dopuszczalne obciążenie podkładu, które powinno być dopasowane do zaleceń producenta konkretnych paneli. Istotną cechą będzie również wytrzymałość na wilgoć.