Montaż, układanie paneli w jodełkę. Jak to zrobić samemu?

sklep euro-floors

Panele, czy to drewniane, czy winylowe lub laminowane, układane w jodełkę pasować będą do wnętrz urządzonych w każdym stylu, od tych najbardziej nowoczesnych po nawiązujące do stylu retro. Sprawdź, jakie rodzaje ułożenia paneli w jodełkę wyróżniamy oraz jak je samodzielnie zamontować.

Jodełka jodełce nierówna

Istnieją trzy sposoby ułożenia paneli w jodełkę:

  • klasyczna jodełka angielska,
  • jodełka chevron francuska,
  • jodełka węgierska.

W przypadku paneli przeznaczonych do montażu na klik, jedynym spotykanym stylem jest klasyczna jodełka angielska, w którym deski o jednakowej wielkości i kształcie układa się na przemian pojedynczo lub podwójnie. W takim ułożeniu krótszy bok panelu styka się pod kątem prostym z dłuższym. Z produktów laminowanych możemy wyróżnić tu produkty Alsafloor w kolekcji Herringbone czy BerryAlloc Chateau, natomiast z podłóg LVT najciekawszym produktem dostępnym na rynku jest kolekcja Yukon i Sava Herringbone marki ParquetVinyl Lamett. Ułożenie paneli w jodełkę chevron francuską, dotyczy dziś wyłącznie produktów montowanych na klej jak panele winylowe LVT klejone lub deski warstwowej klejonej. Polega na ułożeniu na styk do siebie krótkim bokiem dwóch paneli przyciętych pod kątem czterdziestu pięciu stopni, co tworzy charakterystyczny grot oraz zygzakowaty wzór. Jodełka węgierska stanowi natomiast wariację jodełki francuskiej, przy czym w tym ustawieniu panele ułożone pod kątem 60 stopni.

Jak się układać panele w jodełkę?

Przed układaniem paneli winylowych w jodełkę należy postępować jak w przypadku każdych innych paneli, należy oczyścić podłoże i usunąć z niego wszelkie nierówności. Zaopatrz się w podstawowe narzędzia, takie jak piła, poziomica, linijka i nóż do cięcia podkładów. Potrzebne mogą być również wyrzynarka z ostrzem o drobnych ząbkach, kątomierz regulowany (bardzo ważne) i opcjonalnie gumowy młotek. Przed rozpoczęciem montażu paneli ułóż na podłodze odpowiedni podkład, czyli matę kwarcową (nie dotyczy jodełek winylowych z zintegrowanym podkładem). Następnie przytnij panele i zacznij od ułożenia przy ścianie trójkąta (spójrz na  ten film) Dokładaj do niego kolejne panele, zaczynając od lewych i kończąc na prawych, na całej szerokości pokoju. 

Nie zapominaj o dokładnym klinowaniu jodełki przy ścianach (każdy trójkąt powinien być zaklinowany na obu końcach), aby zapobiec zgubieniu kąta i powstawaniu szpar na łączeniach, a także o pozostawieniu szczeliny dylatacyjnej (w zależności od rodzaju produktu). W przypadku paneli laminowanych odstęp między panelami a ścianą powinien wynosić 10-12milimetrów, w przypadku paneli winylowych na klik to pięć milimetrów. Pamiętaj również o zakupie symetrycznej liczby opakowań z 15-procentowym zapasem oraz o zakupie podkładu w ilości 2-3 procent ponad powierzchnię podłogi. Ilość metrów bieżących taśmy do łączenia podkładów powinna +/- równać się powierzchni podkładu.