Dopasowanie listew do paneli podłogowych. Jak uzyskać efekt harmonii?

listwa

Układanie paneli wymaga pozostawienia dylatacji pomiędzy podłogą a ścianami – jest to konieczne, ponieważ podłoga ma tendencję do naturalnego kurczenia się i rozprężania pod wpływem zmian temperatury i poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Jeśli tego nie zrobimy, może to doprowadzić do powstania wybrzuszeń, odkształceń czy nawet przesunięć poszczególnych paneli.

Dylatację zwyczajowo maskuje się za pomocą listew przypodłogowych. W ten sposób nie tylko zasłaniamy nieestetyczną szczelinę, ale zapobiegamy też gromadzeniu się w niej kurzu oraz brudu. Dodatkowo listwy zabezpieczają ściany, które podczas czyszczenia podłogi mogłyby być narażone zarówno na uszkodzenie końcówką odkurzacza, jak i na pozostawienie na nich szpecących zacieków od mopa. Warto też wspomnieć, że listwy pomagają w ukrywaniu okablowania. Ich funkcjonalność musi jednak iść w parze z atrakcyjnym wyglądem, który podkreśli piękno paneli oraz całego wnętrza.

Czemu warto wybrać listwy przypodłogowe imitujące drewno?

W zależności od oczekiwanego efektu oraz stylu, w jakim wykańczany jest dany pokój, możemy zdecydować się na różne listwy przypodłogowe spośród modeli dostępnych m.in. w ofercie sklepu internetowego Euro-Floors. Podczas zakupów często kierujemy się kolorem naszej podłogi oraz innych elementów wnętrza (np. framug drzwiowych, stolarki okiennej, mebli), chcąc odwzorować strukturę i rysunek drewna. Z tego powodu do ścian i podłóg utrzymanych w ciemnej tonacji dobiera się ciemne listwy (i analogicznie – jasne listwy do jasnych pokoi), choć można też pobawić się koncepcją i ożywić pomieszczenie poprzez montaż jasnych listew do ciemnej podłogi bądź odwrotnie, ciemnych listew do jasnej podłogi. Dzięki powlekanym listwom HDF z serii Touch&Style od firmy Doellken możemy w prosty i efektowny sposób przełamać monotonię wnętrza, tworząc intrygujący, acz nienachalny kontrast.

Uniwersalna biel i czerń, czyli harmonia w każdym wydaniu

Inny popularny kierunek wykańczania wnętrz to postawienie na absolutną klasykę i zakup listew, które są jednolicie białe albo czarne. Wybór białych elementów na pierwszy rzut oka może się wydawać dość problematyczną decyzją ze względu na ryzyko uwidaczniania się na ich tle nawet najdrobniejszych rys i zanieczyszczeń. Z pomocą przychodzą jednak listwy powlekane Doellken Cubu flex life XL wykonane z płyty MDF. Materiał ten wyróżnia się doskonałymi parametrami mechanicznymi (w tym twardością i wytrzymałością), a dzięki powleczeniu go bezchlorowym polimerem PP/TPE jest w pełni wodoodporny – wykonane z niego listwy pozostają zatem odporne na zabrudzenia i uszkodzenia, przez co na długo zachowują estetyczny wygląd. Dodatkowymi zaletami wysokich listew z serii Cubu flex life XL jest zapewnienie lepszej ochrony ścianom, jak również możliwość ich optycznego skrócenia.