Czym są panele laminowane?

Dąb Szampanski Wineo 500

Panele laminowane to wyjątkowo trwałe  i atrakcyjne cenowo podłogi. Panele podłogowe są nie tylko odporne na uszkodzenia, ale również efektowne i bardzo łatwe w codziennym utrzymaniu. Dlaczego warto wybrać panele laminowane do kuchni, sypialni albo salonu?

Jak zbudowane są panele laminowane?

Panele laminowane składają się z czterech warstw. Dolnej, tzw. warstwy przeciwprężnej (balancer) decydującej o stabilności kształtu paneli. Warstwy środkowej, najważniejszej, rdzeń i warstwa noś na panela – płyta HDF (w przypadku produktów europejskich są to gęsto sprasowane włókna sosny europejskiej). Warstwy dekoracyjnej (decor), która odpowiada za wygląd paneli oraz z warstwy zewnętrznej, laminat (overlay), zabezpieczącej dekor przed uszkodzeniami i odbarwieniami. Warstwie laminatu poprzez specjalne żłobienia nadaje się również specjalne struktury imitujące prawdziwe drewno.

panele laminowane

Wybierając panele podłogowe laminowane, powinniśmy pamiętać, aby kierować się nie tylko ceną i wyglądem, ale także innymi cechami, takimi jak grubość, klasa użytkowania i klasa ścieralności.

Dziś najlepsze panele podłogowe mają 12mm grubości, 33 klasę użytkową i AC5 lub AC6 klasę ścieralności.

Zalety paneli laminowanych

Są łatwe w montażu. Dzięki nowoczesnym systemom łączenia bez kleju ani dobijania, panele można ułożyć samodzielnie nawet w jeden dzień. Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad dotyczących dylatacji, przesunięcia i zastosowaniu odpowiedniego podkładu. Dzięki temu, zaoszczędzimy na opłaceniu fachowców. Co warto zauważyć panele laminowane są produktem gotowym do użytku, zaraz po montażu, co często jest niemożliwe w przypadku innych pokryć podłogowych.

Dopasujesz je do każdego wnętrza. Panele mają niezwykłą różnorodność kolorów i wzorów. Mogą tak samo dobrze imitować surowe drewno, jak również kamień, gres albo płytki ceramiczne i inne pokrycia podłogowe. Dzięki temu dają w zasadzie nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Są trwałe. Dobre panele laminowane to produkt bardzo wytrzymały. Odporny na wgniecenia, ścieranie, powstawanie plam, a nawet przypalenie. Są bezkonkurencyjne w codziennym użytkowaniu w porównaniu z miękkim drewnem. Znacznie lepiej zniosą również niespodziewane uszkodzenia jak choćby upadek ciężkiego przedmiotu.

Są wygodne. Panele łatwo czyścić, a chodzenie po nich jest naprawdę przyjemne, szczególnie przy zastosowaniu odpowiednich podkładów wygłuszających. Dzięki temu to wygodne rozwiązanie w zasadzie do każdego rodzaju pomieszczeń – od sypialni po salon.

Są bezpieczne dla zdrowia. aanele laminowane posiadają zamknięta powierzchnię, do której nie przywiera pył ani brud, dlatego są one szczególnie higieniczne, łatwe w czyszczeniu i przyjazne alergikom. Dobre panele podłogowe są również antystatyczne, dzięki czemu przyciągają mniej brudu i kurzu.