Czy panele mogą zmieniać swoje rozmiary pod wpływem ciepła?

układanie paneli

Sposób wykończenia podłogi ma duże znaczenie dla funkcjonalności pomieszczenia, a także jego estetyki. Wśród rozwiązań, które są dziś wybierane najczęściej, szczególnie chętnie kupowane są panele podłogowe. Są łatwe w układaniu, oferują wysoką trwałość i atrakcyjny wygląd. Zobaczmy, czy będą zmieniać rozmiar i jak temu zaradzić.

Panele a szpary w podłodze

Panele podłogowe mogą być wykonywane z różnych materiałów. W sprzedaży są panele drewniane mające budowę warstwową, a więc rdzeń zrobiony z płyty drewnopochodnej oraz warstwę wierzchnią z wybranego gatunku drewna. Dostępne są również panele winylowe, które w całości produkuje się z tworzywa sztucznego. Producenci oferują także panele laminowane, w przypadku których rdzeń z materiału drewnopochodnego tj. płyty MDF albo HDF jest pokryty okładziną z tworzywa sztucznego. Odporność paneli na zmiany temperatury będzie się wiązała z ich rodzajem. Tam, gdzie użyto drewna albo materiału drewnopochodnego ciepło może prowadzić do zmiany wilgotności, a więc odparowania wody. Proces ten pociąga za sobą zmniejszenie objętości włókien celulozowych, a tym samym skurczenie się materiału, co może iść w parze z jego odkształceniem. Odwrotny proces zajdzie przy zwiększeniu wilgotności. W przypadku materiałów drewnopochodnych skala zmiany rozmiarów okaże się znacznie mniejsza niż w przypadku litego drewna, może być jednak widoczna.

Jak uniknąć szpar?

Sposobem na uniknięcie problemów z powstawaniem szpar w podłodze jest wykonanie odpowiednich dylatacji, dzięki czemu nie dojdzie do wypiętrzania paneli. Ważne jest też zadbanie o właściwą wilgotność podłoża, by zaraz po zakończeniu układania elementy nie zmieniały swoich rozmiarów. Należy też pamiętać, by pielęgnować panele wyłącznie przeznaczonymi do nich preparatami.