Co jest na rzeczy z v-fugami? Wyjaśniamy

panele podłogowe

V-fuga stanowi nowoczesny sposób frezowania krawędzi paneli podłogowych w taki sposób, by rezultat przywodził na myśl szczeliny pomiędzy deskami drewnianego parkietu. Co można zyskać, decydując się na tę formę przycięcia paneli?

Dlaczego warto postawić na panele podłogowe z v-fugami?

Nazwa „v-fuga” odwołuje się do charakterystycznego kształtu litery V, którą po przycięciu przybiera krawędź paneli. Ich zastosowanie pozwala uzyskać efekt przylegania paneli do siebie nawzajem w taki sposób, by zamiast tworzyć jednolitą powierzchnię, przypominały one raczej układ charakterystyczny dla desek podłogowych. Po ułożeniu pomiędzy panelami ukażą się więc fugi, czyli wąskie rowki. Frezy mogą zostać wykonane  zarówno z dwóch, jak i czterech stron. W pierwszym przypadku efekt podkreśli głębię pokoju, same panele zaś uzyskają podobieństwo do długich desek z prawdziwego drewna. W przypadku frezowania czterostronnego podłoga będzie wyglądać tak, jakby została ułożona z krótkich drewnianych desek – wrażenie to może zostać podkreślone np. przez panele podłogowe o chropowatej fakturze i rysunku imitującym słoje na drewnie.

Dzięki temu podłoga staje się mniej płaska i bardziej atrakcyjna wizualnie, przede wszystkim zaś – stwarza jeszcze bardziej realistyczne wrażenie podłogi drewnianej.

Oprócz atrakcyjności wizualnej panele z v-fugami charakteryzują się również nieprzeciętną trwałością. Choć do pewnego stopnia jest ona oczywiście uwarunkowana jakością samych paneli, zastosowanie v-fug zabezpiecza je przed zbyt szybkim uniesieniem krawędzi wynikającym z kontaktu z wilgocią oraz intensywnego użytkowania.

Niektóre osoby twierdzą, że zastosowanie v-fug – czyli de facto nieraz kilkumilimetrowych rowków pomiędzy panelami – może znacznie utrudniać utrzymywanie podłogi w czystości. W rzeczywistości jednak nie wymaga ona żadnych skomplikowanych zabiegów higienicznych ani dodatkowej impregnacji. Gromadzący się w fugach kurz bez trudu zbierzemy odkurzaczem, a inne zabrudzenia – za pomocą mopa. Jest jednak prawdą, że wszelkie płyny rozlane na takiej podłodze należy jak najszybciej powycierać w celu ułatwienia wymienionych powyżej czynności.

V-fugi to doskonałe narzędzie, jeżeli chcemy wpłynąć na optyczne ukształtowanie pokoju oraz nadać mu klimat wyrafinowania i luksusu. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem paneli o frezowanych bokach.