5 symptomów świadczących o tym, że panele wymagają wymiany na nowe

wymiana paneli

Podłoga to jeden z elementów wykończenia domu lub mieszkania, który wymaga regularnej pielęgnacji, aby mógł on zachować swój wygląd oraz pierwotne parametry. Zdarza się jednak, że czyszczenie paneli podłogowych i przeprowadzanie zabiegów profilaktycznych nie wystarcza, przez co trzeba podjąć nieco bardziej stanowcze kroki. Oczywiście można pokusić się o profesjonalną renowację, dzięki czemu panele będą w stanie przeżyć swoją drugą, a nawet i trzecią młodość, jednak nic nie trwa wiecznie. Prędzej czy później będziemy musieli zmierzyć się z koniecznością wymiany podłogi. W jakich sytuacjach należy rozważyć taki krok?

Kiedy warto zdecydować się na wymianę paneli?

1. Pojawienie się nierówności

Panele są wrażliwe na wilgoć, dlatego narażenie ich na długotrwały kontakt z wodą (np. w wyniku zalania przez sąsiada, awarii zmywarki, stawiania mokrego obuwia w to samo miejsce) może doprowadzić do spuchnięcia i odkształcenia podłogi. Pojawiają się wówczas brzydkie wybrzuszenia oraz szczeliny pomiędzy poszczególnymi panelami, a często dochodzi także do rozwoju szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów. Jeśli podłoga nie wróci do poprzedniego stanu mimo przeprowadzenia zabiegu osuszania, należy ją wymienić na nową.

2. Mechaniczne uszkodzenia

Panele podłogowe tracą na trwałości nie tylko ze względu na upływający czas, ale również na skutek różnego rodzaju wypadków wynikających z codziennego użytkowania pomieszczeń. Rysy, pęknięcia i wgłębienia mogą powstawać na skutek przesuwania mebli, upadku ciężkich przedmiotów, nieostrożnej zabawy dzieci czy też aktywności czworonożnych pupili. Ryzyko uszkodzeń mechanicznych można jednak ograniczyć, decydując się wymienić podłogę na oferowane przez sklep Euro-Floors wytrzymałe panele winylowe Lamett.

3. Szczeliny na zamkach

Wymiana podłogi może być konieczna z powodu szczelin na zamkach. Do takiej sytuacji dochodzi zwykle na skutek działania wilgoci, nieprawidłowego montażu desek i ich użytkowania lub jako efekt nierównego podłoża i znajdującej się pod podłogą wolnej przestrzeni. Chodzenie po takiej podłodze sprawia, że odstające panele poruszają się, wydając charakterystyczne dźwięki, które nie tylko są nieprzyjemne, ale  w efekcie które mogą prowadzić do uszkodzenia zamka i rozejścia się paneli.

4. Problemy z alergią

Winowajcą zaostrzających się objawów alergii w pewnych przypadkach może okazać się… podłoga. Stare podłogi mają bowiem tendencję do zatrzymywania kurzu i pyłków, mogą też być zgrzybiałe czy zbutwiałe w wyniku dawnego zalania i wilgoci. Dodatkowo szczególnie szkodliwe dla alergików są te panele, do których produkcji wykorzystano takie substancje jak m.in. chemoutwardzalne lakiery czy uczulające kleje z formaldehydem, choć ta uwaga tyczy się raczej naprawdę starych podłóg. Jeśli przeprowadziliśmy się do mieszkania, w którym znajduje się tego typu podłoga, należy jak najszybciej wymienić ją na chemicznie obojętne panele laminowane.

5. Nieatrakcyjny wygląd

Mowa tu nie tylko o zmianie koncepcji na aranżację wnętrza, ale także o przebarwieniach, które mogą pojawiać się pod wpływem działania promieni słonecznych lub agresywnych substancji chemicznych (np. niewłaściwie dobranych środków do czyszczenia podłogi). Plamy na panelach podłogowych są również naturalną częścią życia, zwłaszcza w przypadku posiadania zwierząt domowych lub dzieci. Problem w tym, że jeśli zabrudzenie pozostanie w danym miejscu przez wystarczająco długi czas, istnieją spore szanse, że już nie zniknie.